Kar Buz Eritici Tuz

Kar tuzu, ham tuzun özel ekipmanlar sayesinde kırılması yöntemi ile son kullanıma hazır olacak bir şekilde elde edilebilen üründür. Karayolları ve gıda sektörü için tuz vazgeçilmez bir üründür. Tuzun en sık kullanımının olduğu yerler olarak kamu kurum ve kuruluşları ile
yollar, apartman siteleri, eğlence ve alışveriş merkezi, iş yerleri olarak listelenebilir.

İnsan yaşamında en önemli minerallerden birisi olan iyodun başlıca yararı insan boynunda bulunan tiroid bezinden hormon salgılanmasındaki rol aldığı görev olmaktadır. İnsan vücudunun gelişiminde beynimizin ve sinir sistemimizin çalışması için aktivitelerimizin sürmesini ve vücudumuzun sıcaklığını dengelememizi sağlayan tiroid bezi hormonlarının yapımı için mutlaka iyot gerekmektedir.

Bayanlarda hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişiminin gerçekleşebilmesi için
annenin mutlak açıdan yeterli miktarda iyot alması önerilmektedir. İşte bu iyot yetersizliği ise guatırın önlenmesi açısından iyi bir yöntem olarak tuzun iyotlanması seçenek olarak belirlenmiştir. Şahsi açıdan doktorunuzun aksini belirmediği süre boyunca iyotlu tuz kullanımı yerine göre tavsiye edilmektedir. İyotlu tuzun iyot içeriğini asla kaybetmemesi için serin ve kuru ortamlarda, ağzı kapalı kaplarda ve ışık geçirmeyen bir ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Kar tuzu yolların buzlanmasını önleyebilmek için kullanılması gereken zorunlu bir ürün olmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir genelinde kar tuzu fiyatlarını araştırıyorsanız firmamızdan hemen bilgi alabilirsiniz. Gıda sanayisinde gıda tuzu sektörde faaliyet gösteren firmalar tarafından en sık tercih edilen mükemmel bir tuz çeşidi olmaktadır. Gıda ve sanayi tuzu fiyatlarını bizi aradıktan sonra hemen öğrenebilirsiniz.

Kimya tuzu ise kimya sektörü tarafından sürekli tercih edilen kullanıma hazır olan hazır
kimya tuzu için bize hemen ulaşabilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde fiyat alabilirsiniz.

Tekstil tuzu giyim sektörünün hemen hemen vazgeçilmez ve her zaman lazım olan bir ürünüdür. Anında bizi arayın ve tekstil tuzu fiyatları hakkında bilgi alın.


Tablet tuzu ise su yumuşatma işlemi için kullanılan bir üründür. Bu ürün hakkında fiyat bilgisi almak için bizi mutlak arayınız. Havuz tuzu genellikle havuz tuzu bakımında en sık tercih edilen bir üründür.
Bayanların hamilelik döneminde iyot eksikliği yaşandığı için çocuk doğumunda düşüklere, ölü doğumlara, bebeğin zihinsel ve fiziksel fonsiyonlarında oluşabilen bozukluklara sebep olabilmektedir. Bireyin çocukluk ve gençlik döneminde iyot yetersizliği bedensel ve zihinsel açıdan gelişim aşamasında maalesef bazı açılardan geriliğe neden olabilmektedir. Yetişkinlerde ise bu durum iyot yetersizliği guatrın yanı sıra beden veya zihin fonksiyonlarında bazı dengesizliklere ve bozukluklara da yol açabilmektedir.
Kar tuzu günümüzde yüksek buzlanmayı önlediği için karla mücadele işlemlerinde kullanmaktadır. Kar tuzu aslında kar yağışı sonrası zeminlerde oluşan birikimlerde temizleme işi için kar temizlemede en etkili yöntem olmaktadır. Saf su hemen hemen donarken, kar tuzu sayesinde çözülebilen tuzlu su donma noktasını düşürdüğü için sıfırın altında ki oluşan sıcaklıklarda bile donmadan ayrıca buz kütlesi olmadan kalabilmesini sağlamaya yaramaktadır. Bu şekilde ise kar yağan yolların buz tutması ve kaygan olabilmesinin önüne geçilebilmiş olacaktır.
Kar fırtınasına uğramadan önce ise mutlaka yola tuzlu su püskürtülmelidir. Buz çözülmesinin gerçekleşebilmesi için yol yüzeyinde buz çözücü solüsyon kullanılmalıdır. Bu esnada bazı kullanılmakta olan mekanik ayrıştırma yöntemleri buzlu zemini eritmek için solüsyon kullanımı sayesinde gerçekleşebilecektir.
Teknik açıdan buzlanmayı önleme işleminde buz ve karın yüzeydeki oluşumunu ve yapışmasını önleyebilmek yada geciktirmek için bu esnada buzda eriyebilecek olan kimyasallar ile yapılan önemli bir işlemdir.
Tuzlu su veya ıslak tuz genel olarak kar fırtınasının başlamasına yakın bir süre önce uygulanabilmelidir. Bu işlem ise teknik olarak düzgün bir şekilde uygulandığında buzlanmaya karşı etkili olabilir. Gerekli olan tuz miktarını yapılacak olan bu tarz işlemler önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Mekanik kimyasallar bu tip buzlanma konularında çözüm üretmek için bireyler tarafından sık olarak tercih edilir.
Kar tuzu yapısı açısından bazı özel ekipmanlar kullanılarak ham tuzun işlenmesi yöntemi ile kırılması sonucu son kullanıcının beklentilerini karşılayabilecek bir şekilde kullanıma uygun boyutlarda sunulmak üzere elde edilen bir ürün olmaktadır.

Ülke genelinde etkisini gösterecek olan kar yağışı ve soğuk hava günümüzde kar ve buzla mücadele işlemlerinde yol kar tuzuna olan talebi arttırmıştır. Yol tuzu kış mevsiminde kapanan yolları açmak için tercih edilip kullanılmaktadır. Kar tuzu köken itibaren bakıldığında geçmişi 7 bin yıla kadar dayanmaktadır. Bu tuzun çıkarımında işçiler yoğun mesai harcamaktadır.

 


Yol tuzu

KIRŞEHİR – ABDULLAH YILDIZYurt genelinde etkisini gösteren kar yağışı ve soğuk hava, kar ve buzla mücadelede kullanılan yol tuzuna talebi artırdı.Kırşehir’de merkeze bağlı bir köydeki Tepesidelik Tuz Ocağı’nı özelleştirmeyle devletten 12 yıl önce devralan işletmeci, başta Kırşehir, Konya, Ankara, Niğde, Aksaray ve Yozgat olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’ndeki birçok belediyeye yol tuzu satıyor.Her yıl ekim ayından itibaren günlük 500 ton üretim yapılan işletmede, yurtta kar yağışının etkili olmasıyla yoğun mesai harcanıyor.Tepesidelik Tuz Ocağı İşletmecisi Mustafa Demirbilek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 12 yıldır ocaktan kaya tuzu çıkardıklarını belirterek, buranın tarihinin yaklaşık 7 bin yıllık olduğunun tahmin edildiğini söyledi.İşçilerin yerin 45-50 metre altında çalıştığını ifade eden Demirbilek, yumuşak ve hassas halde bulunan kaya tuzunun kolaylıkla çıkarılabildiğini ancak sert kristal kayaların dinamit ve kırıcılarla parçalandıktan sonra çıkarıldığını vurguladı.Demirbilek, ocaktan kalıplar halinde aldıkları tuzu işledikten sonra başta yemeklik olmak üzere farklı sektörlerde pazarladıklarını dile getirdi.Kristal tuzu Türkiye’nin her tarafına yemeklik tuz yapımı için gönderdiklerini aktaran Demirbilek, şöyle devam etti:”Ayrıca, vazo, lamba, abajur, mumluk, kalp, lale gibi işlemlerde kullanılmak üzere Türkiye’nin her yerine tuz gönderiyoruz. Çankırı, Yozgat, Nevşehir, Erzurum’da da tuz ocakları var. Ancak, tornada dönen tek tuz Kırşehir tuzu. Çankırı’ya buradan yemeklik tuz gönderiyoruz, bizim gönderdiğimiz kristalleri Çankırı tuzu diye satıyorlar.” Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

“Ayrıca, vazo, lamba, abajur, mumluk, kalp, lale gibi işlemlerde kullanılmak üzere Türkiye’nin her yerine tuz gönderiyoruz. Çankırı, Yozgat, Nevşehir, Erzurum’da da tuz ocakları var. Ancak, tornada dönen tek tuz Kırşehir tuzu. Çankırı’ya buradan yemeklik tuz gönderiyoruz, bizim gönderdiğimiz kristalleri Çankırı tuzu diye satıyorlar.”

Takip Et KIRŞEHİR – Mucur ilçesindeki Anadolu’nun en eski tuz madeninin yer aldığı Tekel tuzlası Tepesidelik Tuz Ocağı’ndan çıkarılan yol tuzu, başta Kayseri, Konya, Antalya, Mersin, Malatya, Sivas ve Afyonkarahisar olmak üzere Anadolu’nun bir çok iline gönderiliyor. Kış aylarına hazırlık olmak üzere 2012 yılında 40 bin ton yol tuzu sevkıyatı yapılan ocakta, ihtiyaca cevap verebilmek için yoğun bir çalışma yapılıyor. Özelleştirme ile taş ocağını devralan firmanın üretim sorumlusu Yılmaz Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllık 100 bin ton üretim kapasiteli Anadolu’nun en eski tuz madenlerinden eski Tekel Tuzlası Tepesidelik Tuz Ocağı’nı 2011 yılı mayıs ayından itibaren işlettiklerini söyledi. Ocağı devraldıkları günden itibaren tam kapasite ile çalıştırdıklarını belirten Kurtoğlu, şöyle konuştu:”Üretilen tuzlar Türkiye’nin dört bir yanına tuz sevk edilerek kışın ağır şartlarında yollar güvenli hale getirilmeye çalışılıyor. Kaya tuzu, göl tuzuna göre daha yavaş eridiğinden buz çözücü özelliği daha uzun süre etkili oluyor. Ürettiğimiz tuzun içine ‘antikek’ denilen tuzun nemlenip topaklanması önleyen bir madde uygulayarak tuzumuzun daha uzun ömürlü olmasını ve daha kolay uygulanmasını sağlıyoruz. Türkiye’de kaya tuzuna bu uygulamayı yapan tek firma bizim firmamız. Bu sayede tuzumuz yaz kış depolarda da güvenle bekletilip, her an kullanım ve uygulamaya hazır oluyor.” Kurtoğlu, geçen yılın son aylarından itibaren Kayseri, Konya, Burdur, Antalya, Mersin, Sivas, Malatya, Adıyaman, Aksaray ve Afyonkarahisar başta olmak üzere pek çok kente 40 bin ton tuz sevkıyatı yaptıklarını ifade ederek, ağır kış şartlarının yaşandığı bugünlerde artan siparişlere yetişmeye çalıştıklarını vurguladı.Yerin 45-50 metre altından kaliteli tuzu çıkardıklarını dile getiren Kurtoğlu, yurt dışına ihracat da yaptıklarını kaydetti.

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. 500 yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur. Dolayısıyla bu bir dijital paragraf yazısıdır.

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. 500 yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur. Dolayısıyla bu bir dijital paragraf yazısıdır.

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. 500 yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur. Dolayısıyla bu bir dijital paragraf yazısıdır.